Nozieguma pēdas
nevar
atmazgāt

Finanšu izlūkošanas dienests atgādina:
Atmazgāta nauda vienmēr
slēpj noziegumu!

Krāpniecība

Improvizēta 20 euro naudas zīme ar vīrieti kapucē, kurš tur rokās datoru.

Noziegums

Populārākie nozieguma veidi: telefonkrāpšana, investīciju krāpšana, kurjerkrāpšana, tirdzniecības krāpšana, e-pastu un sms krāpšana, kā arī naudas mūļi. Krāpnieki izmanto upura uzticību vai viltu, lai piesavinātos svešu mantu vai tiesības uz to, visbiežāk atstājot upurus finansiāli sagrautus.

Nozieguma anatomija

Organizēta grupa izveidoja krāpšanas shēmu – veicot krāpnieciskus telefonu zvanus, viņi sniedza saviem upuriem informāciju par iespēju ātri nopelnīt, veicot ieguldījumus reāli neeksistējošos finanšu instrumentos un virtuālo valūtu platformās. Lai veiktu ieguldījumus, cilvēki aizņēmās naudu, paņēma kredītus, ieķīlāja mantas lombardos. Peļņas gūšanai, telefonsarunu laikā krāpnieki aicināja ieguldīt arvien lielākus līdzekļu apmērus, kā arī izvilināja personu kredītiestāžu piekļuves datus, piekļūstot upuru kontiem, lai veiktu maksājumus uz citu krāpniecības shēmā iesaistītu personu kontiem ārzemēs. Daļa no noziedzīgi iegūtās naudas tika izņemta skaidrā naudā bankomātos Latvijā, savukārt lielākā daļa tika konvertēta uz virtuālo valūtu un pārskaitīta uz Latvijā nereģistrētām kriptovalūtu platformām, attālinot līdzekļus no to izcelsmes vietas un legalizējot tos.

Apkarošana

Saņemot informāciju par aizdomīgiem naudas pārskaitījumiem, kā arī saņemot ziņojumus no cietušajām personām, informācija tika savilkta kopā un izkrāptās naudas legalizācijas shēmas tika atklātas. Tālāk FID nodeva informāciju tiesībaizsardzības iestādēm par shēmā iesaistītajām personām un viņu veiktajām noziedzīgajām darbībām, tajā skaitā krāpšanas rezultātā iegūtu līdzekļu pārskaitīšanu un izņemšanu skaidrā naudā. Ir kritiski svarīgi būt nepārtrauktā kontaktā ar ārvalstu partneru dienestiem. Ātra starptautiskā sadarbība ir nepieciešama, lai apturētu iespējamu noziedzīgu līdzekļu aizplūšanu tālāk uz citām valstīm, no kurām tos atgriezt ir sarežģītāk.

77%

Latvijas iedzīvotāju ir personiski saskārušies ar krāpniecības mēģinājumiem telefoniski, e-pastā vai sociālajos tīklos.

Visizplatītākais krāpšanas veids ir vikšķerēšana jeb tālruņa zvanu uzbrukumi un krāpšanas – uzdošanās par policijas un citu iestāžu darbiniekiem. Tā veido aptuveni 79% no visām krāpšanām.

Izkrāptās naudas apjoms 2023. gadā ir audzis par

5,8%

Katrs piektais krāpnieku noskatītais upuris ir iekritis viņu tīklos, piedzīvojot finansiālus zaudējumus.

12,7milj.
eiro

pagājušajā gadā izkrāpti Latvijas četru lielāko banku klientiem

Korupcija

Improvizēta 50 euro naudas zīme, kas atspoguļo rokas spiedienu un naudas apmaiņu.

Noziegums

Korupcija visbiežāk novērojama tur, kur sastopas valsts un privātais sektors, piemēram, muitā, nodokļu iekasēšanas iestādēs, valsts uzraudzības institūcijās, kā arī pašvaldību lēmējinstitūcijās un izpildinstitūcijās. Tās rezultāts ir gan valsts ekonomiskās, sociālās un tiesiskās attīstības kavēšana, gan sabiedrības lojalitātes samazināšana pret valsti, ietekmējot valsts politisko stabilitāti.

Nozieguma anatomija

Kādas Latvijas pilsētas pašvaldības deputāts saņēma līdzekļus no ārvalstī reģistrētas juridiskas personas – tā saucamā “bufera uzņēmuma”. Darījumi tika pamatoti ar fiktīviem rēķiniem par konsultāciju pakalpojumiem. “Bufera uzņēmuma” kontā tika saņemti līdzekļi no valsts budžeta, veiktas liela apmēra skaidras naudas iemaksas un maksājumi no amatpersonai piederošām Latvijā reģistrētajām juridiskajām personām. No šī konta tika veikti arī vairāki maksājumi uz iepirkumu komisijas vadītāja personīgo kontu ārvalsts kredītiestādē. No valsts budžeta izkrāptie līdzekļi tika tālāk novirzīti nekustamo īpašumu iegādei Latvijā, nevis izmantoti bērnudārzu un skolu attīstībai, pašvaldības infrastruktūras un vides sakārtošanai, veselības aprūpes nodrošināšanai vai pašvaldības teritoriju un mājokļu apsaimniekošanai.

Apkarošana

Mūsu uzdevums ir pamanīt norādes. Šajā gadījumā viens no pirmajiem “sarkanajiem karogiem” bija fakts, ka amatpersona saņēma aizdomīgus pārskaitījumus no ārzemju kredītiestādes konta par, visticamāk, neesošiem pakalpojumiem. Pārbaudot “bufera uzņēmuma” kontu, atklājās aina par līdzekļu izcelsmi – aizdomīgi maksājumi, kas norādīja uz pašvaldības publiskā iepirkuma mākslīgu sadārdzinājumu, kukuļdošanu un amatpersonu iesaisti noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas shēmā.

Pēc organizācijas “Alianse pret korupciju Latvijā” aprēķiniem, katrs Latvijas iedzīvotājs korupcijas dēļ mēnesī zaudē

160eiro

Eksperti secinājuši, ka korupcija ir iemesls, kāpēc Latvija katru gadu zaudē no 13,16% līdz

19,25% IKP

“Visā pasaulē korupcija ik gadu izraisa zaudējumus 3.6 triljonu ASV dolāru apmērā.” – ANO

No aptuveni 13 triljoniem ASV dolāru, ko valdības tērē valsts tēriņiem, korupcijas dēļ tiek zaudēti līdz pat

25%

Cilvēku
tirdzniecība

Improvizēta 100 euro naudas zīme ar jaunu meiteni, kurai ir sasietas rokas.

Noziegums

Cilvēku tirdzniecība vienmēr sākas ar vervēšanu un viltu, ar mērķi padarīt upuri pilnībā atkarīgu. Ilgstošā emocionālā un fiziskā vardarbība atstāj konstatētos upurus tik sagrautus, ka tiem nepieciešama ilgstoša sociālā rehabilitācija.

Nozieguma anatomija

Fiziskas personas organizētā grupā piespiedu darba nolūkā Lielbritānijā pieņēma darbā maznodrošinātus Latvijas pilsoņus. Upuriem tika atņemtas pases un bankas kartes – tās tika izmantotas, lai shēmas organizatori izņemtu skaidru naudu un apmaksātu savus izdevumus, piemēram, vakariņas dārgos restorānos, auto iegādi, kā arī lai iegādātos lidojumu biļetes un nogādātu citus cilvēku tirdzniecības upurus Lielbritānijā. Noziedzīgais grupējums veica maksājumus saviem radiniekiem uz Latviju, izmantojot kontus Lielbritānijas maksājumu iestādē.

Apkarošana

Saņemot informāciju par aizdomīgiem darījumiem no bankām, kā arī ziņojumus par cietušo sūdzībām no Lielbritānijas varasiestādēm, spējām salikt informāciju kopā un redzēt kopējās noziedzīgās shēmas aprises. Pēc informācijas nodošanas tālāk atbildīgajām varasiestādēm, deviņas personas tika notiesātas par cilvēku tirdzniecību, konfiscējot viņiem piederošos noziedzīgi iegūtos aktīvus. Latvijas tiesa par noziedzīgi iegūtu mantu atzina un konfiscēja noziedzīgās shēmas organizatoriem pastarpināti piederošo automašīnu un nekustamos īpašumus, kas bija reģistrēti uz personu radinieku vārdiem.

50miljoni

cilvēku pasaulē ir modernās verdzības upuri (Global Slavery Index 2023)

27.6miljoni
cilvēku

visā pasaulē bija piespiedu darba upuri

20%

no visiem cilvēku tirdzniecības upuriem ir bērni (ANO)

Narkotikas

Improvizēta 200 euro naudas zīme ar sievieti, kas lieto narkotikas.

Noziegums

Līdz brīdim, kad narkotikas nonāk patērētāja rokās, tās mēro garu ceļu cauri “melnajam tirgum”, kur tās no ražotāja, ķēdes veidā, tiek nodotas no lielākiem tirgoņiem, līdz mazākiem. Šāda veida shēmas bieži slēpj noziegumus katrā to posmā, taču tos ir grūti pierādīt, jo norēķini pārsvarā tiek veikti skaidrā naudā.

Nozieguma anatomija

Fiziska persona, izmantojot sev piederošus azartspēļu uzņēmumus un kontus, organizētā grupā Latvijas teritorijā legalizēja noziedzīga nodarījuma – narkotisko un psihotropo vielu nelikumīgas aprites – rezultātā iegūtus līdzekļus. Daļu no noziedzīgi iegūtajiem līdzekļiem persona ieguldīja nekustamajos īpašumos un uzņēmumos. Norēķini lielākoties tika veikti skaidrā naudā, tādējādi slēpjot līdzekļu patieso izcelsmi un piederību. Šie līdzekļi, kas tika legalizēti Latvijā, tika iegūti pēdējo piecu gadu laikā citā valstī ievedot desmitiem tonnu narkotiku, kas būtiski palielinājis narkotiku lietošanu lielā daļā sabiedrības.

Apkarošana

Tika identificēti fiktīvi, ekonomiski nepamatoti aizdevuma maksājumi starp azartspēļu uzņēmumiem, kas tika veikti ar mērķi attālināt naudas līdzekļus no to ieguves avota, tajā skaitā valsts, kurā tika veikta narkotiku kontrabanda. Analogs dienests ārvalstīs norādīja, ka šajā jurisdikcijā veikta specoperācija, kuras laikā konfiscēti vairāki simti kilogramu kokaīna. Narkotiku tirdzniecības rezultātā iegūto līdzekļu legalizācija tika apturēta.

Katru gadu ES tiek konfiscētas narkotikas aptuveni

25miljardu
eiro
vērtībā,

par šo summu ik gadu varētu uzbūvēt 30 Dienvidu tiltus. (EMCDDA “Eiropas ziņojums par narkotikām”, 2019)

2023. gadā kriminālpolicija no nelegālās aprites Latvijā izņēma narkotikas ar aptuveno vērtību

5 457 343eiro,

kas būtu 1 181 790 vienreizējās devas

Sankciju apiešana, kas atbalsta karu un terorismu

Improvizēta 10 euro naudas zīme ar diviem vīriešiem maskās, kuri tur rokās ieročus.

Noziegums

Sankcijas ir ierobežojoši pasākumi, ko attiecībā uz konkrētām personām vai valstīm nosaka valstis vai starptautiskās organizācijas (piemēram, ANO), lai ietekmētu, mainītu vai pārtrauktu tādu rīcību, kas apdraud starptautisko mieru,drošību un tiesiskumu.

Par Starptautisko organizāciju un Latvijas Republikas noteikto sankciju pārkāpšanu draud kriminālatbildība.

Nozieguma anatomija

Latvijā reģistrētas juridiskas personas pārdeva divējāda lietojuma preces – optiskos kabeļus, kameras, mikroshēmas – fiktīvām ārpus Eiropas Savienības reģistrētām juridiskām personām – čaulas veidojumiem, kas sekojoši tās piegādāja Krievijas Federācijai, izmantošanai karā pret Ukrainu. Maksājumi Latvijā reģistrētajiem uzņēmumiem par šīm precēm tika veikti, izmantojot čaulas veidojumu kontus dažādās jurisdikcijās, nolūkā slēpt līdzekļu sākotnējo izcelsmi un preču gala saņēmēju. Eiropas Parlaments un Latvijas Saeima ir pasludinājuši Krievijas Federāciju par terorismu atbalstošu valsti. Krievijas Federācijai noteikto sankciju pārkāpšana sniedz atbalstu tās armijai masveidā iznīcināt Ukrainas civilo infrastruktūru – slimnīcas, skolas, enerģētikas objektus un masveidā slepkavot iedzīvotājus, tajā skaitā bērnus.

Apkarošana

Sadarbojoties ar analogiem dienestiem ārvalstīs, tika iegūta informācija par shēmā iesaistītajām personām, maksājumu plūsmām un preču kustību. Iegūtie finanšu izlūkošanas dati tika sniegti atbildīgajai drošības iestādei lietas virzīšanai tālāk un atbildīgo personu saukšanai pie atbildības. Starptautisko organizāciju un Latvijas Republikas noteikto sankciju pārkāpšana ir krimināli sodāma.

Lai arī Latvija netiek vērtēta kā aktīva kara vai terorisma finansēšanas darījumu mērķvalsts vai izcelsmes valsts, tā var būt starpposms vairāku sarežģītu darījumu ķēdē.

FID 2023. gadā saņēma

510ziņojumu

ar aizdomām par sankciju apiešanu.

VID Muitas pārvalde 2023. gadā ir novērsusi vairāk nekā

7700sankciju
pārkāpumus

VID Nodokļu un muitas policijas pārvalde ir uzsākusi vairāk nekā 300 kriminālprocesus pēc Krimināllikuma 84. panta “Starptautisko organizāciju un Latvijas Republikas noteikto sankciju pārkāpšana”.

Ēnu ekonomika

Improvizēta 500 euro naudas zīme ar vīrieti uzvalkā, kurš skaita naudu

Noziegums

Populārākie noziegumu veidi: noziedzīgi nodarījumi nodokļu jomā, akcīzes preču un narkotisko vielu nelikumīga aprite, tostarp kontrabanda.

Nozieguma anatomija

Vairākas Latvijas juridiskās personas, kas darbojas būvniecības un transporta nozarēs, un kurām ir nodokļu parādi, pārskaita naudas līdzekļus citās Eiropas Savienības dalībvalstīs reģistrētām juridiskām personām, kuru patiesā labuma guvēji ir Latvijas rezidenti. Citās Eiropas Savienības dalībvalstīs reģistrēto juridisko personu darbības nozare - noteiktu preču vairumtirdzniecība, neatbilst Latvijas juridisko personu, no kurām naudas līdzekļi tika saņemti, darbības nozarēm. Līdztekus preču piegādes darījumiem ar reāliem partneriem, no citās Eiropas Savienības dalībvalstīs reģistrēto juridisko personu kontiem veikti arī pārskaitījumi vairāku simtu tūkstošu eiro apmērā fiziskām personām – Latvijas rezidentiem. Konstatēts, ka personas ar šādiem vārdiem un uzvārdiem ir Latvijas SIA, kuras veica naudas līdzekļu pārskaitījumus, darbinieki, kuru deklarētie ienākumi ir mazāki, nekā no citās Eiropas Savienības dalībvalstīs reģistrētajām juridiskajām personām faktiski saņemto līdzekļu summas.

Apkarošana

Sadarbojoties ar ārvalstu pilnvarotajām iestādēm, tika saņemta informācija par shēmā iesaistītajām personām un maksājumu plūsmām. Iegūtie finanšu izlūkošanas dati tika nodoti kompetentajai izmeklēšanas iestādei jautājuma par kriminālprocesa uzsākšanu izlemšanai.

2022. gadā ēnu ekonomikas
apmērs sasniedza

26,5%

no IKP (Ēnu ekonomikas indekss Baltijas valstīs 2009. – 2022. gadā).

Gandrīz pusi ēnu ekonomikas

46,2%

2021. gadā veidoja darbinieku algu neuzrādīšana jeb tā dēvētās "aplokšņu algas".

Ēnu ekonomika rada negatīvas sekas uz valsts budžeta ieņēmumiem, samazinot naudas apjomu, kas novirzāms sabiedrības dzīves kvalitātes paaugstināšanai un sociālajām garantijām.

No 2018. gada līdz 2023. gadam ir uzsākti vairāk nekā 900 kriminālprocesi par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju. Aiz katra no tiem ir stāsts un viens no posmiem, kas palīdz tos atklāt, ir Finanšu Izlūkošanas dienests.

Noskaties video, lai uzzinātu vairāk

KRĀPŠANA

CILVĒKU TIRDZNIECĪBA

KORUPCIJA

Par FID
Par kampaņu
Dalies

Finanšu izlūkošanas dienests (FID) ir vadošā iestāde naudas atmazgāšanas (noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas) novēršanas jomā Latvijā.

FID apkopo un analizē finanšu datus, saņemtos ziņojumus par aizdomīgiem darījumiem, lai iegūto informāciju nodotu Latvijas tiesībaizsardzības iestādēm noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanas lietu izmeklēšanai.